streda 16. septembra 2015

Striedavá rodivosť jabloní



Možno aj vy máte tú skúsenosť, že keď  človek niečomu porozumie, tak sa do danej práce s chuťou pustí. 
A platí to však aj naopak.
Ak má človek  informáciu a stále ho to neláka danú prácu urobiť napriek tomu, že je správna, tak je tam niečo, čomu nerozumie.
Jabloň v roku 2014
Tak to bolo aj so mnou.
Na hlavnej stránke blogu môžete vidieť nádherné dve jablone, ktoré mi zakvitli ako v rozprávke.
Aj som si prečítala: "Môže dôjsť k úplnému vyčerpaniu rezervných látok v roku veľkej násady plodov. Ukladanie zásobných látok vo viacročnom dreve trvá  1 - 2 roky, preto ak sú vyčerpané pri veľkej úrode, strom nie je schopný súčasne vytvárať v tom istom roku plody aj kvetné púčiky pre budúci rok." 



Na prvý pohľad jasné, ale nič som nespravila.
Jabloň v roku 2015
Neurobila som prebierku.
Strom sa prehýnal, niektoré jablká aj odpadli, ale stále veľa ostalo. Bolo plné brucho, špajza, zaváraninové poháre s kompótom či s nastrúhanými jablkami a ostali aj plné debničky pre ostatných členov z rodiny.
Potom prišiel rok  a na jabloni skoro nič. Málo kvetov a ešte menej jabĺčok. Keď som počula, že jablone mávajú striedavú rodivosť, tak mi to celkom sedelo a uspokojila som sa, že na budúci rok toho bude viac.  
Až kým som nebola na prednáške o striedavej rodivosti jabloní na Poľnohospodárkej fakulte v Nitre.
Striedavá rodivosť?
Nie, zle sa staráte o stromy.
Povedal prednášajúci a jednoducho vysvetlil.
Jablone tvoria základy kvetov na budúci rok okolo júna a samozrejme vtedy sú v plnom raste aj plody na daný rok. Ak si má strom vybrať do čoho dá najviac sily, tak si vyberie plody a kvetné púčky na budúci rok nepripraví.
Toto obdobie majú spojené napríklad jablone a hrušky. U čerešní  tvorba kvetných púčkov prebieha v inom období ako tvorba plodov a preto sa s týmto javom u nich nestretávame.
Takže, ak bude veľa kvetov /plodov bude sa preberať. Platí pravidlo, že na jeden plod asi 30-40 listov alebo aspoň 15-20 cm od seba.
Alebo ešte jednoduchšie.
Roztiahnite prsty na ruke a podľa vzdialenosti palca a malíčka upravte množstvo plodov. Zvyčajne sa necháva kráľovský plod. Je to ten čo prvý kvitne, stopku má najhrubšiu a tým má aj lepšie prepojenie s výživou.
Že je to makačka  toľko preberať ?
Viete ako to robili staré matere? Prečesali zakvitnuté stromy hrabľami.
Ak máte iné skúsenosti s striedavou rodivosťou jabloní, napíšte mi. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára