Paradajka má hlboko v stenách buniek uložené hodnotné karotény a preto ak ju tepelne upravíme, získame z nej mnohonásobne viac lykopénu ako keď je surová. V surových plodoch sa podiel pohybuje okolo 3 mg na 100 g zatiaľ čo obsah lykopénu v paradajkovej omáčke je 10 mg a niekedy až 42 mg v 100 g.
Aby telo tieto hodnotné látky účinne prijalo, mali by sa paradajky ohrievať vždy s troškou oleja.
Paradajky v lete:
Ja si na raňajky pripravujem paradajky tak, že si ich nakrájam na asi pol centimetrové krúžky a trochu ich ošmahnem na olivovom oleji. Podávam ich keď sa ich červená farba zmení na oranžovastú.
Paradajky v zime
Výroba paradajkovej šťavy je asi súčasťou každej slovenskej rodiny. Niekto si jej vyrobí viac, niekto si ju zadováži v obchode, lebo sa pridáva do mnohých našich jedál.
Tradičný recept má svoje výhody a najmä chute, ale ja som našla úplne jednoduchý a odvtedy ho robím každý rok.
Paradajky umyjem, podľa potreby vykrojím a nakrájam na štvrtinky - menšie kúsky. Poskladám mäsový mlynček a pomeliem. Dám do pohárov, poháre do hrnca s vodou a keď voda začne vrieť sterilizujem 10 minút. Nechám vychladnúť. A to je všetko.
Nie je tam cukor ani soľ a je to dobré. Dokonca sa to dá piť ako džús. Mlynček pomelie šupky a netreba ich pasírovať. Ak by náhodou niekto chcel úplne jemnú omáčku, tak si to môže potom preliať cez sitko. Ja som to robila asi raz.
Tento rok som urobil malú zmenu na skúšku. Pridala som do každého pohára 2 bazalkové listy a trochu zelerového listu.
Rýchle, s minimálnou špinou a do mnohých jedál.
Použitá literatúra : Ovocie a zelenina, Teubner, str.247
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára