pondelok 26. októbra 2015

Hortenzia od jari do zimy


LETO
Mnohí z vás majú určite hortenzie. Ja som si ich tiež nasadila do so svojej záhradky ako prvé. Urobila som skoro všetky chyby, ktoré sa dajú pri hortenzii urobiť.
Síce som ich zasadila do  kyslej pôdy (poradili mi to v záhradníctve), ale dala  som ich na priame južné slnko. CHYBA
Hortenzia patrí do polotieňu. Na slnku dobre nerastie, hnednú jej listy, proste len živorí.
Potom som ju presadila na východné stanovište, ktoré je z juhu tienená domom. Vykopala som veľkú jamu, lebo zem je v tej oblasti veľmi ílovitá a vysypala hlinou spojenou s kyslou pôdou. Úžasné stanovisko. Tak akurát vlahy. Tento rok som ju prvý krát v lete polievala. Bolo naozaj teplo.
Ďalšia CHYBA. Na jar som ju zostrihala.
JAR

Kvety hortenzie budúceho roka sa zakladajú ešte počas bežného roka. Ak teda chcete, aby hortenzie mali v budúcom roku bohaté kvety, nesmiete ich na jeseň alebo skoro na jar ostrihať. Na jar je treba ostrihať len suché a nežiadúce vetvy. Odkvitnuté kvety hortenzie môžete nechať cez zimu a odstrihnúť ich až na jar. Sú krásne sfarbené a veľmi pekne vyzerajú vo váze a v iných aranžmánoch. Sušené som videla aj nastriekané zlatou farbou a výborne vyzerali vo vianočnej kytici

Hortenzie vysadené na záhonoch dokážu zvyčajne bez problémov prezimovať aj pri mrazoch. Nepriaznivo na nich ale pôsobí studený vietor.
Ja ich mám na veľmi dobrom mieste. Jama v zemi je ako ochranný kochlík a každý rok sa teším veľkému a zakvitnutému kríku.

JESEŇ
V dobe rastu a kvitnutia (máj – október) potrebujú hortenzie veľa vody. Ja mám odsledované, že mojim dažďová voda  stačí. Polievam ich len málokedy, lebo to nie je potrebné.  Je pravda, že ak by mali málo vody, predčasne by  ukončili svoj rast.
Moje hortenzie sú prevažne ružové s tým , že sa k jeseni menia na ružovo-hnedo -zlaté.  Perfektné.

Farba kvetov do určitej miery závisí na pôdnej reakcii - kyslejšie pôda spôsobuje modranie kvetov, neutrálna zružovenie.

Toto som neskúšala, ale na budúci rok to možno vyskúšam.
Ak chcete dosiahnuť, aby kvety Vašej hortenzie mali modrú farbu, rastlinu presaďte čo možno do najkyslejšieho substrátu (pH by sa malo pohybovať od 3,5 do 4,5). Minimálne mesiac pred kvitnutím až do začiatku kvitnutia zalievajte hortenzie 2x do týždňa zálievkou, do ktorej pridajte síran hlinitý v množstve cca 5 gramov / liter. Okrem toho môžete prihnojovať hortenzie špeciálnym hnojivom pre modré hortenzie. Pozor, z pôvodne bielych odrôd ale modrú neurobíte .

štvrtok 22. októbra 2015

Bylina - VRATIČ OBYČAJNÝ


Dnes, keď som išla na rannú prechádzku so psom, stretla som susedu, ktorá trhala vratič obyčajný. Nedalo mi a tak som sa jej opýtala. PREČO?
Vraj majú doma komáre a táto rastlina ich dobre odpudzuje.
Viete, máme vratič všetci okolo seba v hojnom množstve a väčšina z nás ho videla nanajvýš vysušený v kyticiach.
Preto mi nedalo a zistila som si viac.

Rastie v Európe a Ázii na lúkach, pri okrajoch ciest a lesov a pestuje sa aj v záhradách.
Hlavnou účinnou látkou drogy je silica s jedovatým tujónom, ďalej obsahuje horčiny, triesloviny a organické kyseliny. 
Droga sa používa na vypudenie črevných parazitov
Z jednej čajovej lyžičky drogy a dvoch šálok vody sa pripravuje zápar, ktorý sa pije trikrát denne, možno však užiť aj práškovú drogu (na hrot noža). 
Pach sušeného vratiča odháňa hmyz, čo sa využíva najmä vo veterinárnej medicí­ne.  No a kto o tom vie, tak aj na odháňanie komárov.
Usušené súkvetia sa používajú do suchých väzieb .

Upozornenie: Vo väčších množstvách môže byť jedovatá

Ak viete o tejto rastline, prípadne o jej použití viac, napíšte mi.

pondelok 19. októbra 2015

AVATAR strom


Tento strom som objavila v parku v Kolumbii. Videla som ho potom  ešte veľa krát popri ceste tak, ako my vídame  naše bežné stromy.

Pripomenul mi film AVATAR.
Bol taký obrovský, že som ho nevedela vôbec odfotiť. Urobila som aj panoramatickú fotku, ale to čaro stromu sa nedalo zachytiť.
Tie visiace zvláštnosti sú vlastne machy-parazity stromu. Vyzerajú úchvatne a strom je ako z rozprávky.
Jeden z tých stromov parku mal 340 rokov.
Sú to majestátne stromy a sú naozaj neuveriteľné. U niektorých stromov môžeme vidieť ploché a vysoké korene, ktoré niekedy vytvoria bludište, do ktorého sa pohodlne môže schovať aj človek. Keďže to ľudia robili, tak tie stromy museli ohradiť, aby ich nezničili.

Vlnovec alebo tiež Ceiba  je súhrnné označenie dvadsiatich druhov stromov pochádzajúcich zo Strednej Ameriky a západnej Afriky.


Dávny Mayovia tento impozantný strom považovali a posvätný. Dokonca dodnes indiánske obyvateľstvo vyrúbava tieto stromy veľmi neochotne. Vidia v nich symbol celého vesmíru, ich mohutné korene sú zapustené do podzemia, kmene žijú v pozemskom svete, a jeho konáre stúpajú až do nebeských výšin až k bohom.

piatok 2. októbra 2015

Vyvýšený záhon v meste

 Problém s vhodnou pôdou pre kvety či iné rastliny?
 To je asi téma pre každé mesto
Vstup do obytného domu
Jednoduché okolie budovy

A pritom vyvýšené záhony ponúkajú jednoduché riešenie.
V Bogote  ma zaujalo pár námetov ako na to a preto som ich vyfotila aj pre vás na inšpiráciu. Veľké množstvo domov má namiesto omietky tehlový obklad.
Podľa toho sa snažia doplniť aj vyvýšené záhony a vysadiť ich rastlinami tejto krajiny. Niektoré sú ako u nás (ibištek), niektoré poznáme z obývačiek a no a nad niektorými .... Videla som ich prvý krát v živote. Úžasné:)

Malá kvetinová výzdoba zapustená do chodníka
Keď stavajú nejaké posedenie okolo obchodíku, namiesto ohradenia priestoru vystavajú dvojitý múrik, vysypali tam zem a zasadili kvety. Jednoduché a pritom krásne.